Paravan Blog’lar ve Dış SEO

Dış SEO nedir?

Dış SEO, siteye organik ziyaretçi çekmek ve sitenin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlamak amaçlı yapılan bir çalışmadır. Genel olarak iç seo’dan sonra yapılır. Yapılan dış seo‘nun tam verimli olabilmesi için iç seo oranlarının yüksek olması gerekir.

Paravan blog nedir ne için yapılır ?

Paravan blog’lar asıl web sitenize trafik çekmek için yapılır. Birden fazla paravan blog çeşidi vardır. Hepsindeki amaç paravan blog’a yüksek trafikler çekip asıl sitemize bu trafik akışını yönlendirmektir.

İlk Paravan blog çeşidi anahtar kelime bazlı alan adları alınarak oluşturulur. Buradaki amaç anahtar kelime bazlı küçük mikro siteler oluşturularak Google veya arama motoru aramalarında daha kolay ilk sıralarda çıkma daha sonrada ilgili web sitemize link akışı veya trafik akışı olması.

Örnek olarak; Çok nesnel bir iş alanı örneği verelim Mimarlık Firmamız olsun atıyorum İzmir Mimar Evi olsun adımız ve web sitemizde izmirmimarevi.com olsun.

Web sitemizde hizmetlerimiz bölümünde 3 adet hizmetimiz olsun düşünelim;

ilki İç Dekorasyon, ikinci Dış Dekorasyon, üçüncü Aydınlatma Dekorasyonu olsun.

Sitemizdeki linklerimiz şu şekilde olacak;

izmirmimarevi.com/hizmetlerimiz/ic-dekorasyon
izmirmimarevi.com/hizmetlerimiz/dis-dekorasyon
izmirmimarevi.com/hizmetlerimiz/aydinlatma-dekorasyonu

Yeni yapılan bir sitenin ne kadar iç seo özellikleri iyi olsada ilk sayfalarda yukarıda yazdığım anahtar kelimelerde ilk sayfalarda çıkma olasılığı çok düşüktür.

Anahtar kelime bazlı paravan bloglarda şu şekilde mikro, küçük siteler yapılarak asıl sitemize trafik çekilir.

icdekorasyon.com
disdekorasyon.com
aydinlatmadekorasyonu.com

Yukarıda yazdığım anahtar kelimelerdeki alan adları gibi, yazdığım bu siteler anahtar kelimelerde alan adları olduğundan asıl siteye göre daha çabuk hatta ilk haftada ilk sayfada çıkma şansı vardır. Daha sonra  bu sitelerden kendi sitenize link verirsiniz. Bu link verme olayına backlink denir.

Asıl siteniz, mikro siteleriniz ile ilgili ve alakadar olduğundan aynı sektörde olduğundan. Google üzerinde daha büyük bir artıya sahip olacaktır. İlgili ve alakadar yerlerden alınan, aynı sektörden alınan backlinkler alakasız bir backlink’e göre daha fazla yarar sağlar.

İkinci Paravan blog çeşidi ise haber veya bilgi tarzı paravan bloglardır. Yüksek hit yani trafik getirecek haberler veya konularda bilgiler verilir. Çok yüksek trafiği olan sitelerden alınan linkler sitenizin arama motorlarında çok çabuk bir şekilde yükselmesini sağlayacaktır. Burada yapmanız gereken bu haber sitelerine görsel banner tarzında reklamlar vermek ve link çıkışları yapmaktır.

Her iki Paravan Blog yöntemide siteniz için gereklidir ve yapıldığında rekabet düzeyi basit ve orta segment olan sektörlerde uzun süre ilk sayfalarda kalmanızı garantiler.

Paravan Blog’lar, dizin ve forum sitelerine göre daha iyi backlink çıkışı alabileceğiniz sitelerdir tabiki bu sitelerin trafiği yüksek olmalıdır yoksa yapılan çalışma pek bir sonuç vermez.

Öldürücü hamle veya ufak ama önemli tiyolara gelirsek; Yaptığınız paravan bloglar veya mikro siteler için kullanacağınız hostingleri aynı hosting firmasından almayın veya paravan siteleriniz için aldığınız hostingler çok büyük kurumsal firmalar olmasın nedenimi aynı yerden alınan veya 10’lu paket aldığınız ucuz hostingler (Hosting: Sitenin atıldığı yer sitenin arsası denilebilir anlanıcak bir dilden yazarsak) aynı ipden olduğu için yaptığınız atıyorum 10 adet mikro sitenin IP’si aynı olacağından asıl sitenize istenilen backlink değerini kazandırmayacaktır.

Son olarak yaptığınız şeyleri sosyal medyada paylaşmayı unutmayın siteleri, linkleri herşeyi. 10 kişilik bir Facebook veya 10 takipçisi olan bir twitter hesabında bu etkili olmayabilir evet ama o zamanda İlgili Facebook gruplarında paylaşımlar yapın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s